Nastolatek na wakacjach. O czym powinniśmy mu przypomnieć przed wyjazdem?

Gdy dziecko wyjeżdża gdzieś samo np. na obóz, rodzice zawsze się denerwują. Jedni mniej, drudzy bardziej, ale nerwy nam towarzyszą. Jeśli chcemy być choć odrobinę spokojniejsi, zadbajmy o to, aby dziecko do wyjazdu odpowiednio przygotować.


Co robić w trakcie podróży?

Przygotowania do wyjazdu warto zacząć od samego początku – czyli od... podróży. Zapewne dziecko nie będzie podróżowało autokarem po raz pierwszy, ale warto przypomnieć mu o kilku ważnych rzeczach. Jakich? Żeby zapinało pasy i nie przemieszczało się po autokarze w czasie jazdy. To ważne szczególnie w przypadku nastolatków, którzy ciągle muszą być w grupie, lubią się popisywać i wygłupiać. Dobrze, żeby miało pod ręką foliową torebkę – nawet, jeśli wcześniej nie miało choroby lokomocyjnej, różne czynniki mogą sprawić, że zrobi mu się niedobrze. Warto przypomnieć dziecku, że w czasie podróży lepiej jeść małymi porcjami i robić odstępy, niż zjeść na raz. Ogromnie ważne w czasie podróży jest właściwe nawodnienie. Wiele osób martwi się, że będzie potrzebowało skorzystać z toalety i dlatego w czasie drogi nie pije. Porozmawiaj z dzieckiem, że rozumiesz te obawy, jednak takie podejście do picia w czasie podróży nie jest właściwe. Płyny należy uzupełniać regularnie, nie robić długich przerw. W trakcie podróży lepiej nie pić słodzonych napojów, które słabiej gaszą pragnienie, czy gazowanych, które powodują wzdęcia. Najlepiej sięgać po czystą wodę. Trzeba ją pić małymi łyczkami, ale dosyć często. Wtedy woda przyjmowana jest do organizmu, utrzymuje się właściwe nawodnienie, co pomaga zapobiegać również różnym sensacjom, takim jak ból głowy czy nudności.


Uwaga na słońce

Kiedy na wakacje wyjeżdżacie razem, jesteś zawsze obok swojego dziecka i możesz mu przypominać o różnych rzeczach, takich jak picie wody czy posmarowanie się kremem. Kiedy wyjeżdża samo, tracisz kontrolę nad tym, jak postępuje. Warto porozmawiać przed wyjazdem z dzieckiem na temat różnych zagrożeń, np. związanych z przebywaniem na słońcu, takich jak udar słoneczny czy poparzenia. Powiedzmy, jak często powinien używać kremu z filtrem, w jaki sposób może znaleźć na plaży odrobinę cienia.

Fot. Adobe Stock

Warto również przypomnieć dziecku o tym, jak ważne jest nawodnienie i aby pamiętało o regularnym piciu wody (jeśli na obozie jest jedynie kompot lub herbata). Sprawdź, czy woda jest udostępniana przez organizatora wyjazdu. Jeśli nie, to warto zabezpieczyć oddzielne pieniądze na ten cel i ustalić z dzieckiem, jaka to kwota. Gdy jest gorąco, bardziej się pocimy, musimy więc pamiętać o uzupełnianiu płynów – nasze ciało zbudowane jest w większości z wody dlatego tylko ona wyrównuje braki w organizmie.

Teoria to jedno, praktyka – drugie. Warto zacząć rozmowę o tym, jak dbać o siebie na wakacjach już na kilka tygodni wcześniej, a nie w dzień wyjazdu. Chodzi o kształtowanie dobrych nawyków u dziecka, bo tylko wtedy będzie zachowywało się odpowiedzialnie.


Pomóż dziecku i zaangażuj się w pakowanie

Chociaż nastolatek zazwyczaj "wie wszystko lepiej", warto skontrolować, co zabiera na wyjazd, zaangażować się w pakowanie. Wtedy mamy pewność, że zabierze właściwe rzeczy, np. ciepłą bluzę, a nie tylko krótkie spodenki. Że nie zapomni o stroju kąpielowym czy o szczoteczce do zębów.

Zapytaj dziecko, czy wie, w jaki sposób trzymać swoje rzeczy na wyjeździe - czy wszystko warto wypakowywać, co może trzymać w torbie. Ustalcie, co z praniem – czy musi to robić na wyjeździe, czy wystarczy mu rzeczy na cały pobyt. Sprawdźcie przed wyjazdem, czy organizator zapewnia pralkę, wtedy pranie będzie można zrobić na miejscu.


Ostrożnie z nowymi znajomościami

Porozmawiaj z dzieckiem o nowych znajomych, których na pewno pozna na wyjeździe. Przypomnij o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, takich jak chowanie wszystkiego, nie mówienie wszystkiego. Letnie obozy to czas poznawania nowych osób, nawiązywania przyjaźni – często na całe życie. Ale dwa-trzy tygodnie obozu to często zbyt mało, aby poznać współlokatora. Dziecko powinno więc kierować się „ograniczonym zaufaniem” – pilnować swoich rzeczy, nie zostawiać pieniędzy i cennych rzeczy na wierzchu, nie opowiadać o tym, co mamy w mieszkaniu itp. Być może po obozie będziemy dalej utrzymywać kontakt z daną osobą i wówczas i tak jej wszystko opowiemy.


W grupie siła

Przed wyjazdem uczul dziecko – niezależnie od tego, ile ma lat – aby nie oddalało się od grupy. Może mu się wydawać, że doskonale zna drogę z plaży do obozu, ale samotne wędrówki lasem czy po obcym mieście nie są czymś, co powinien uskuteczniać. Podobnie, z czasem wolnym – niech trzyma się grupy, nie stawia na indywidualizm za wszelką cenę. Nawet, jeśli normalnie pozwalacie mu na pewne rzeczy, na obozie obowiązują inne zasady i to do nich musi się dostosować. Warto także, aby dziecko dokładnie wiedziało, gdzie wyjeżdża, w jakiej miejscowości będzie spędzało wakacje, gdzie w razie czego zgłosić się po pomoc w sytuacji zagrożenia.


Najważniejsze to dobrze się bawić

Wakacje to czas odpoczynku od trosk i obowiązków. Daj dziecku trochę luzu, zaufaj mu, pozwól, żeby kierowało się własnym rozsądkiem. Jeśli powiesz mu, że masz do niego zaufanie i wierzysz, że będzie dokonywało dobrych wyborów, na pewno będzie starało się nie zawieść twojego zaufania.

Powrót do strony głównej