Kilka sposobów, by powrót
do szkoły to była fajna sprawa

Wakacje! Wakacje! I. po wakacjach. Przychodzi moment, gdy wszyscy muszą przestawić się na inny tryb i wrócić do swoich codziennych obowiązków. Rodzice wracają do pracy, dzieci do szkoły i nauki. Co zrobić, aby powrót z wakacji był bezstresowy a radość i entuzjazm, utrzymywały się także podczas roku szkolnego?

Nie ulega wątpliwości, że powrót po wakacjach do szkoły jest dla dzieci trudny. W czasie wakacji ich plan dnia wygląda zupełnie inaczej, więcej czasu poświęcają aktywnościom, które naprawdę lubi i które nie wymagają przestrzegania grafiku. Wstają i chodzą spać o innych, niż w czasie roku szkolnego godzinach, jedzą posiłki o innych porach, nie mają codziennych obowiązków. Króluje całkowity luz i beztroska. Nic dziwnego, że 1 września powoduje u dzieci dużo stresu i może budzić ich niezadowolenie. Wiele dzieci, po powrocie z wakacji, nie potrafi od razu przestawić na tryb „nauka”, z dnia na dzień „wskoczyć” w szkolny rytm. Istnieją jednak sposoby, które mogą pomóc w przestawieniu się na inny tryb.


Powrót do rzeczywistości

Przede wszystkim starajcie się tak zorganizować wyjazdy, żeby nie wracać z wakacji dzień przed rozpoczęciem roku szkolnego. Warto ostatni dni wakacji spędzić w dom i zająć się organizowaniem powrotu do szkoły. Jeśli rozkład zajęć delikatnie zacznie się zmieniać już kilka dni przed rozpoczęciem roku szkolonego, dzieci będą miały szansę stopniowego przejścia z trybu „wakacje” w tryb „szkoła”. Zacznijcie powoli planować to, jak będzie wyglądał wasz dzień w trakcie roku szkolnego, zastanawiać się jakie obowiązki nas czekają.


Stopniowo zmieniajcie codzienną rutynę

Ważne jest, aby w ciągu ostatnich kilku dni wakacji postarać się wyregulować czas snu – w wakacje najczęściej kładziemy się spać późno i wstajemy później niż zwykle. Zanim więc będziemy musieli pędzić do szkoły na ósmą i zrywać się skoro świt, stopniowo przygotujmy do tego nasze dzieciaki. Przekonajmy je, że warto zacząć kłaść się spać wcześniej niż w trakcie wakacji, nawet jeśli nie są bardzo śpiące i stopniowo wstawać wcześniej. Każdego dnia można nastawić budzik o pół godziny wcześniej, dzięki czemu uda się stopniowo przygotować organizm do innego trybu życia. Pomoże to dzieciom łatwiej zaakceptować poranne pobudki, a gdy zacznie się rok szkolny ominą nas poranne awantury i stres.

Starając się przestawić na inne godziny snu, warto nie wstawać z łóżka od razu po obudzeniu, ale dać sobie jeszcze kilka chwil słodkiego lenistwa. Jednak wakacje ciągle trwają, wiec warto zatrzymać jeszcze te kilka dni poczucie beztroski.

fot. Shutterstock


Dieta ma znaczenie

Przygotowania przed powrotem do szkoły powinny dotyczyć także sposobu odżywiania. W wakacje często jadamy nieregularnie, wybieramy przypadkowe rzeczy, dostępne w miejscu, w którym jesteśmy, częściej pozwalamy sobie na „fast foody”. Warto wrócić do uregulowanego trybu jedzenia i nie zapominać o zjedzeniu 5 posiłków dziennie.

Dobrym pomysłem jest zaangażowanie nastolatka w zaplanowanie i przygotowanie tych posiłków. To okres, kiedy rodzince idą do pracy, a dzieci mają ostatnie dni laby. Jest to dobry moment, żeby dziecko przygotowało posiłki dla rodziców, albo przynajmniej włączyło się w ich przygotowanie. Może w wakacje nasz nastolatek odkrył nowe smaki, a może spróbował nowych potraw? Daj mu szanse, aby mógł skomponować posiłek według własnych upodobań. Przy okazji masz szansę opowiedzieć dziecku, które składniki są dla niego ważne, najbardziej wartościowe. Warto mieć w pamięci dewizę, że „jesteś tym co jesz”. Świadomość tego wpływa czasami na zmianę nawyków żywieniowych. Przy tej okazji warto też podkreślić rolę wody i tego, jakie znaczenie ma jej picie. Nasze ciało składa się w większości z wody, a odpowiednie nawodnienie wspomaga dobre samopoczucie psychicznie i fizycznie. Niech sięganie po wodę stanie się nawykiem dziecka - nie tylko wtedy, gdy jest spragniony.


Przygotujcie wspólnie szkolną wyprawkę

Istotnym punktem, który również może ułatwić powrót do szkolnej ławy, jest zakup rzeczy potrzebnych do szkoły. Tutaj także warto oddać sprawy w ręce nastolatka. Jest już na tyle duży, że na pewno sam będzie umiał wybrać sobie zeszyty i długopisy. Możecie też wybrać się na zakupy razem, jeśli dziecko czuje się jeszcze niepewnie, żeby samo decydować albo chcesz mieć jednak wpływ na zakupy. Jednak nastolatek powinien mieć ostanie słowo co do wyboru, chociaż upodobania naszego potomka nie zawsze muszą pokrywać się z preferencjami rodziców.

Wakacje to okres, gdy wiele dzieci bardzo rośnie, dlatego po powrocie do domu warto skontrolować czy sportowe buty na WF albo jesienna kurtka jest jeszcze dobra. Koniec wakacji to dobry czas na kupienie nowych butów, czy jesiennej kurtki. W tym okresie pojawia się już w sklepach oferta jesienna. Ciągle jeszcze jest nieco więcej wolnego czasu, niż w okresie gdy zaczyna się szkoła, dlatego warto to wykosztować i wybrać się z pociechą na zakupy ubraniowe.


Przypomnij, że w szkole zostawił swoich znajomych

Szkoła to nie tylko siedzenie w ławce i odrabianie lekcji, które trwa godzinami. Przecież to również znajomi, z którymi Twoje dziecko nie widziało się przez całe wakacje. Przypomnij o tym dziecku, być może przez wakacje zapomniało, ile fajny rzeczy robił razem z nimi. Nie ze wszystkimi można się było spotkać w wakacje, trzeba nadrobić te dwa miesiące rozłąki - kto wie, co się u kogo zmieniło? A może do klasy dołączy ktoś nowy? Pierwsze dni nowego roku szkolnego są niezwykle ciekawe, pełne niespodzianek i nowości. Pamiętaj, ze dobre nastawienie jest początkiem sukcesu, warto uświadomić to również swojemu dziecku.

Powrót do strony głównej