Daj się zainspirować i wykorzystaj talent dziecka! Podpatruj jego działania i włącz się do jego aktywności.

To, że dzieci uczą się przez obserwację i bacznie podpatrują zachowania swoich rodziców, wiadomo nie od dziś. Ale i dorośli mogą śledzić poczynania swoich potomków - w wielu dziedzinach mają oni większą wiedzę i niejednego można się od nich wiele dowiedzieć.


Wykorzystaj naturalne talenty dziecka

Nowe technologie to środowisko, w którym dzieci poruszają się często sprawniej od nas, tak, jakby robiły to od urodzenia. I trochę prawdy w tym jest, nie znają czasów bez Internetu, a komputerem czy smartfonem posługują się lepiej, niż niejeden dorosły. Zamiast narzekać, że zbyt długo siedzą przed monitorem, wykorzystaj wiedzę swojego dziecka i poproś, aby się nią z tobą podzieliło. Internet czy media społecznościowe, to na pewno pożeracz czasu, jeśli korzysta się z nich w nieograniczony sposób, jednak jest to również źródło wielu informacji, które mogą ułatwić życie i pomóc w zdobywaniu wiedzy.


Media społecznościowe w zasięgu ręki

Chciałbyś odnowić kontakty ze znajomymi sprzed lat, a nie masz jak się z nimi skontaktować? Wykorzystaj media społecznościowe! Będą pomocne nie tylko do "śledzenia" kolegów, ale i po to, aby być na bieżąco z różnymi sprawami (obserwując branżowe profile), czy aby uczyć się nowych rzeczy (oglądając różne tutoriale). Dziecko na pewno wie jak się nimi posługiwać i jeśli tylko poprosisz, na pewno chętnie zrobi ci błyskawiczne szkolenie. Nie będziesz musiał czytać poradników, krótka prezentacja przygotowana przez twojego potomka sprawi, że w mediach społecznościowych będziesz czuć się jak ryba w wodzie.


Błyskawiczne zdobywanie informacji

Przeglądasz wiele stron, zanim znajdziesz ciekawe informacje? A może zaglądasz w wiele miejsc, a i tak masz wrażenie, że wiele rzeczy cię omija? Poproś dziecko o pomoc. Ono na pewno wie, co robić, aby być na bieżąco i jak nie tracić czasu na przeglądanie ogromu stron internetowych. Podpowie ci, jak zainstalować powiadomienia, a także gdzie znaleźć zbiór najważniejszych informacji z danego dnia, czy z danej dziedziny.


Internet to nie tylko skrzynka mailowa

Wielu dorosłych nie wykorzystuje całego potencjału sieci. Korzystają ze skrzynki mailowej, zaglądają na strony, których adresy znają, czasem używają wyszukiwarki, aby coś znaleźć (ale nie zawsze wiedzą, którym wynikom można ufać, w co kliknąć, a czego lepiej unikać). Dzieci w sieci poruszają się o wiele sprawniej, niż ich rodzice a ty przy okazji sprawdzisz czy dziecko przestrzega zasad bezpieczeństwa w sieci. Będziesz miał w razie czego szanse porozmawiać z nim na ten temat.

Poproś, żeby twój nastolatek pokazał ci, gdzie szukać informacji, które strony warto odwiedzać, aby dowiedzieć się więcej na tematy, które cię interesują. Zobaczysz, ile możesz się nauczyć, nie wychodząc z domu. Być może są jakieś kursy, na które od dawna chciałeś się zapisać, ale wiecznie było "nie po drodze". Może internetowe szkolenie to coś dla ciebie? W sieci znajdziesz wszystko - od instrukcji, jak wywabić plamę na bluzce, przez instrukcje tworzenia lasu w słoiku, po wskazówki, jak wybudować drewutnie. Powiedz dziecku o swoich oczekiwaniach, na pewno pomoże ci znaleźć coś dla siebie. Pamiętaj, żeby zawsze je pochwalić jak dobrze sobie radzi z nowymi technologiami i powiedzieć, że taka umiejętność w dzisiejszych czasach jest bardzo cenna. To na pewno pomoże w budowaniu dobrych relacji pomiędzy wami i da poczucie własnej wartości twojemu dziecku.

Fot. Adobe Stock


Co kryje nasz telefon?

Wydaje ci się, że smartfon to jedynie możliwość dzwonienia, wysyłania SMS i robienia zdjęć? To błąd! Zamiast mówić z przekąsem "co on robi w tym telefonie", zapytaj o to dziecko i. sam to rób! Nawet nie wiesz, ile przydatnych narzędzi możesz mieć na swoim sprzęcie. To m.in. aplikacje, które umożliwią czytanie ebooków, zamawianie taksówki, czy kontrolowanie wydatków. Dzięki nim nie tylko przygotujesz listę zakupów, którą będą mogli zobaczyć też inni domownicy, ale i sprawdzisz, czy wypijasz w ciągu dnia odpowiednią ilość wody. Powiedz dziecku, czego potrzebujesz, a błyskawicznie znajdzie się w twoim aparacie. Twój potomek na pewno doradzi ci, co jeszcze warto zainstalować i ty też będziesz ciągle coś "robić w telefonie".


Nie tylko technologie

Dzięki dziecku możemy poznać nowinki technologiczne, ale nie tylko. Mogą pomóc nam w wyborze serialu lub filmu, polecić książkę, a nielubiane przez ciebie zakupy mogą stać się przyjemnością, jeśli wybierzesz się na nie z dzieckiem, które porusza się między wieszakami z zamkniętymi oczami. Błyskawicznie kupisz to, czego potrzebujesz.

- Nienawidzę chodzić na zakupy. Na innych wszystko mi się podoba, sama dla siebie nic nie mogę znaleźć - mówi Martyna. - Ale znalazłam rozwiązanie - na zakupy chodzę razem z córką. Moja rola sprowadza się właściwie do tego, że ktoś musi zapłacić. Nie wiem, jak ona to robi, ale wie, co będzie na mnie dobrze leżeć, wszystko pasuje bez mierzenia. A do tego jest dokładnie takie, jak lubię.

Córka lub syn mogą ci też doradzić w specjalistycznych zakupach, bo - nawet, jeśli nie interesują się konkretną tematyką - to wiedzą, gdzie szukać informacji.


A przede wszystkim baw się dobrze z własnym dzieckiem.

Pamiętaj, ze wszystko co robisz z dzieckiem pomaga wam zacieśniać wasze relacji i zbliżać się do siebie. Pamiętaj, że nastolatek jest w okresie kiedy bardzo potrzebuje uwagi rodzica a jednocześnie nie chce się do tego otwarcie przyznawać. Takie sposób spędzenia z nim czasu jest na pewno cenny także dla niego. Dodatkowo może okazać się, że internet to także twoja pasja. Warto więc spróbować i przede wszystkim dobrze się bawić z własnym dzieckiem.

Powrót do strony głównej