Woda nie jest nudna. Jak zachęcić nastolatka do jej picia?

Dziecko nie chce pić wody przez to, że jest bez smaku, ma inne przyzwyczajenia? Opakowania napojów gazowanych są atrakcyjniejsze? Wśród młodzieży modne są inne napoje? To wszystko prawda, ale słodki, gazowany napój nie zastąpi wody. To ona powinna być bazą codziennej diety.

Dla nastolatka, który pije wodę „od zawsze”, będzie ona naturalnym wyborem. Jest przyzwyczajony do jej smaku i chętnie po nią sięga. A co z tymi, których dopiero chcemy do niej przekonać?

Najlepiej... zacząć od siebie. Zmień swoja nawyki żywieniowe, do posiłku zamiast słodkich napojów podawaj wodę. Pomiędzy posiłkami popijaj wodę małymi łykami, butelkę wody mniej zawsze obok siebie. Niech twoje dorastające dziecko widzi, że tak po prostu powinno się postępować. Twój przykład jest najlepszym sygnałem dla dziecka, że jeśli chce czuć się jak dorosły, powinien dokonywać przemyślanych wyborów. A picie wody jest jednym z nich.


Zaintryguj nastolatka

Zaskocz swoje dziecko i przygotuj mu wodę z ulubionymi dodatkami. Dodatkiem do wody może być właściwie wszystko: owoce, warzywa, zioła... Najlepiej sięgnąć po to, co lubi – gdy dodamy „to coś” do wody i postawimy na stole, najprawdopodobniej samo zainteresuje się tym, co to za napój i jak smakuje. Pamiętaj, że w tym wieku dziecko często otwarte jest na nowości, szczególnie jeśli wyglądają atrakcyjnie.

A jeśli nie masz pomysłu czym można urozmaicić wodę, to poniżej znajdziesz kilka inspiracji. Możesz do wody dodać:

• kawałki cytrusów (możecie zdecydować się na jeden gatunek albo zmieszać kilka różnych). Wyglądają atrakcyjniej, jeśli pokrojone są większe kawałki

• mogą to być owoce sezonowe, takie jak maliny, truskawki, borówki,
• ciekawym pomysłem jest dodanie plasterków ogórka,

• dodanie listków świeżej mięty to oczywiście już klasyka, jednak z powodzeniem możesz też dodać bazylię czy rozmaryn.

• Jeśli dziecko lubi inne owoce to nic nie stoi na przeszkodzie, aby wodą zalać kawałki brzoskwini, ananasa czy mango, cząstki winogron, plasterki jabłka, gruszki, kiwi.

• A gdy dziecko lubi intensywne smaki? Może posmakuje mu woda z dodatkiem cynamonu (najlepiej po prostu włożyć do szklanki lub dzbanka laski cynamonu) lub plasterków imbiru? Smak jest specyficzny, ale wielu osobom właśnie taki pasuje.

Fot. Shutterstock

Składniki możecie oczywiście dowolnie łączyć – mięta pasuje właściwie do wszystkiego, truskawki i borówki stworzą kompozycję miłą także dla oka, podobnie jak mieszanka kawałków brzoskwini i kiwi.

Pierwszy raz taką wodę możesz przygotować sama, ale potem fajnie jest zaangażować dziecko w przygotowanie takiego napoju. Pozwól eksperymentować, tworzyć własne kompozycje. Może tobie jakieś dodatki i mixy w ogóle nie przyjdą do głowy, a ono wymyśli coś, co posmakuje i tobie, i – co najważniejsze – jemu.

Możecie uatrakcyjniać wodę dodając po prostu wybrane przez siebie składniki do szklanki, wówczas każdy może mieć swoją ulubioną kombinację smakową. Fajnie jest jednak zrobić od razu więcej napoju, korzystając z karafki, szklanego dzbanka czy specjalnego dystrybutora z kranikiem. To nie tylko oszczędność czasu, bo robisz więcej za jednym zamachem (później możesz jedynie uzupełniać wodę), ale i większa intensywność smaku. Dodatki dłużej będą „działały” na wodę, a jej smak w końcu stanie się smakiem tego składnika.


Ukryte skarby

Możecie też skorzystać (szczególnie w okresie letnim) z jeszcze jednej opcji „dosmaczania” – z kostek lodu. A dokładniej z ukrytych w nich skarbów. Do foremki na kostki lodu włóż borówki, porzeczki, agrest, pokrojone cząstki jabłka czy cytrusów i zalej je wodą (tą samą, którą dajesz dziecku do picia). Wstaw do zamrażalnika, a niedługo później będziesz mieć wspaniały dodatek do wody. Sprawi, że będzie ona chłodniejsza, ale i bardziej atrakcyjna wizualnie (i smakowo).

Kostki lodu możesz też zrobić z owocowego soku – po prostu rozgnieć truskawki lub maliny, aby puściły sok albo wyciśnij go z cytrusów. Możesz przygotować kilka różnych kolorów, będą fajnie wyglądać w szklance (i zmienią smak wody).


Ważne jest też to, w czym pijemy

Możemy zmieniać smak wody, ale czasem wystarczy jedynie forma podania. Woda wlana do zwykłej szklanki wygląda przeciętnie, nie zachęca, aby po nią sięgnąć. Czasem wystarczą jakieś wzorki na naczyniu, by całość stała się atrakcyjniejsza. Można też... nie robić nic. Są dzieci, które za nic nie chcą pić wody ze szklanki, ale pita prosto z butelki znika błyskawicznie.

Spraw, aby nastolatek o wodzie nie zapomniał, niech będzie w zasięgu jego wzroku. Dobrym pomysłem jest np. pozostawienie mniejszej butelki z wodą w pokoju dziecka, aby miał ją pod ręką.


Atrakcyjne dodatki

Zanim zaczniesz działać, porozmawiaj ze swoim nastolatkiem. To nie jest już małe dziecko i wiele możecie załatwić rozmową. Przekaż dziecku, jak ważne jest nawadnianie w okresie dojrzewania. Uświadom mu, że woda pomaga m.in. w utrzymaniu właściwej diety, w czasie intensywnej nauki, czy w walce z wypryskami, wspomaga także włosy. Czasem taka rozmowa wystarczy, aby dziecko zrezygnowało z niezdrowych przyzwyczajeń i zaczęło pić wodę z własnej woli.

Pamiętaj, że masz w domu dorastające dziecko, które zaczyna samo dbać o siebie. Nie wszystko musisz robić za nie. Pomóż tylko odrobinę, nakieruj, aby zaczął działać we właściwym kierunku. Jeśli okażesz mu zaufanie i wytłumaczysz, dlaczego powinno się pić wodę i jak to robić, aby czerpać z tego przyjemność, nim się obejrzysz, samo będzie to robić. A ty będziesz pękać z dumy.

Powrót do strony głównej